+90 212 466 00 44

cengiz@drcengizturkmen.com

Opr. Dr. Cengiz Türkmen

cengiz türkmen

Omurilik ve Beyin Cerrahı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi (1984) ve İstanbul Şişli Etfal Hastanesi’nde (1993) eğitimlerini tamamlayarak Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahi Uzmanlığı’nı aldı. Aynı hastanede eğitim kadrosunda göreve başladı. Spesifik olarak omurilik ve omurga cerrahisi ile ilgilendi. “Spinal Cerrahi Grubu” kurucularındandır. 1996’da omurga cerrahisinde “Interkorporal Fiksasyon Modeli”ni (“The Türkmen Intercorporal Fixation System”) dünyada ilk kez kongre ve yayınlarda tebliğ etti ve bu cihazın üretimi için Almanya Normed Firması’yla anlaşma yaptı. Bu cihazla ilgili olarak 1997’de Türkiye’nin ilk yurtdışı ve 1999’da da ilk ülkeler patentini aldı.

1997’de 70. Yıl İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Omurga Cerrahisi Bölümü’nde çalışmaya başladı. Burada engellilerin yaşamını çok yakından inceleme fırsatını bularak koruyucu ve rehabilite edici çalışmalar gerçekleştirdi. Türkiye’de “İlk Yardım” tablosunu araştırarak, Türkiye’nin bu konudaki ilk istatistiksel verilerini yayınladı. Bu konunun çözümü ve iyileştirilmesiyle ilgili engellileri eğiterek onlardan “ilk yardım eğitim grubu” kurdu ve İstanbul’da okullar ve toplu iş yerlerinde eğitime başlattı. Bu çalışma kapsamında bugüne kadar 197 bin kişiye eğitim verildi.

Türk Beyin Cerrahi Derneği Ar-Ge Grubu kurucularından olan Op. Dr. Cengiz Türkmen, halen Türk Beyin Cerrahi Derneği Think First Kurulu, OFD Bilimsel Kurulu ile Beyin Cerrahi ve Omurga Derneği gibi oluşumlardaki üyeliklerini aktif olarak sürdürmektedir. Omurga ameliyatı olmuş hastalarda komplikasyonların düzeltilmesi, spastisitede fenol uygulamaları, spastisitede cerrahi tedavi, bel ve boyun ağrılarında RF uygulaması konusunda en çok ameliyat tecrübesine sahip hekimlerden biri olan Türkmen, toplam 66 yayın, kitap bölümü ve kongre bildirimi (14 yabancı kongre) gerçekleştirdi. Op. Dr. Cengiz Türkmen’in 1 yurt dışı, 1 ülkeler arası ve 3 yurt içi patenti bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk sahibidir.

Op.Dr. S. Cengiz Türkmen

Omurilik ve Beyin Cerrahı

Tel: 0532 397 18 48 / 0532 285 16 88 / OFİS: (0 212) 466 00 44
E mail : cengiz@drcengizturkmen.com