+90 212 466 00 44

cengiz@drcengizturkmen.com

Bel Fıtığı Ameliyat Fiyatları

23/12/2016

Bel Fıtığı Ameliyat Fiyatları |,

Bel Fıtığı Ameliyatları;
Mikrodiskektomi
Endoskopi
Laser

Fiksatörlü füzyonsuz, füzyonlu (Ön füzyon kafesle, Arka füzyon veya İkiside) olarak ayrılır.

Mikrodiskektomi ve Endoskopi

Aynı amaçla disk kılıfı içerisinden çıkmış olan yumuşak sulu kıkırdağın (disk içi=fıtıklaşmış disk parçası) alınmasıdır. Mikroskop ve Endoskop daha küçük yerden daha iyi görerek ameliyatı sağlarlar. Mikroskop çok sıklıkla kullanılır. Endoskop “uzak lateral” dediğimiz özel tip fıtıklarda kullanılır.

Cerrahide ki farklılıklar nelerdir ?

Bel fıtığı ameliyatları doktordan doktora değişir. Bu farklılığı bilgi, araştırma ve yetenek belirler.

Şunu unutmayın mikroskobu kullanmayan Beyin cerrahı çok şükür ki kalmadı. 10 yıl önce vardı. Sadece cerrahların birisi 1 cm lik, birisi 2 cm lik bir diğeride 3 cm lik açıklıktan yaparlar. Ama bunların hepside aynı alana girer ve bu alan omurgada sadece 1 cm karedir, yani ister 1 cm ister 10 cm cildi açın aşağıdaki çalışma alanınız hepsinde aynıdır ve 1cm dir. Sonuçta “aşağıda bu 1cm de ne yaptığı önemlidir”. Yani “sırtınızda ki çizgi boyutu ile başarı arasında parallelik yoktur”.

Fakat hemen söyleyeyim ki bu “cihazlar ameliyatı kendisi yapmıyor”, bunları kullanan “eller yapıyor”. Yani mikroskopla ameliyat olan her hasta aynı ameliyatı olamıyor, cerrahın bilgisi kadar ve becerisi kadar ameliyat oluyor.

Laser

Laser nükleotomi denilen teknik. Esasında sandığınızdan çok az kullanılır. Çünkü patlamamış fıtıklarda, çok hızlı iyileşme sağlamak için yapılır. Yani “iyileşmeyi hızlandırırsınız”. Birde dar kanal zemininde küçük bir patlamamış fıtık hastada uzun bir ağrılı süreye yol açarsa yapılır.

Diskin içi laserle boşaltılır, yukarıya doğru kabarmış olan parça geri düşer. Bu patlamış fıtıklarda yapılmaz.
Bunları kullanamayan Ozon kullanıyor.

Üzgünüm ki “ne yazık ki hastayı etkilemek için çok kullanılır”. Ama biliniz ki laser diyen hekim de yine mikrodiskektomisini yapar (mecburen, yoksa iyileşemezsiniz ki)

Fiksasyonla Diskektomi

Bazen bel fıtığı ameliyatları bu şekilde yapılır. Bunlar tıbbi ifadeyle “instabil” olgularda bu işlem yapılır. İnstabilite, kayma görülmeden oluşan gizli kayma veya kayma başlangıcı diye çevirebiliriz Türkçeye. Yapmazsanız hata olur. Hasta bunun acısını hasta çok çeker. Bel ağrıları geçmez çok artar ve/veya bel fıtığı nüksü (tekrar parça çıkması) gelişir. Bu füzyonlu veya füzyonsuz yapılır. Bu hekiminizin kararına bağlıdır.

Okuduğunuz gibi ameliyat metodları farklıdır. Bazen bunlar kombine yapılır. Bu yüzden her hasta ayrı değerlendirilerek fiyatlandırılır. Standarda bağlanması mümkün değildir. Standart “çeşitlilik imkanı olmadığının” belirtisidir.

Yorumlar

Yorumlar kapatıldı.